Vicdanınızı Öldürmeyin, Yardım Edin

 

En modern çağı yaşıyoruz dediğimiz şu günlerde vicdanımız nerde kaldı. Hangi çağda ya da hangi zaman diliminde unuttuk onu. Ne zaman bu kadar duyarsız, acımasız ve bencil olduk. Ne zaman vicdanımızı öldürdük. Neden mi? Yalnız kendimiz için yaşamaya başladık, tek başımıza büyük işler başarırız kimseye ihtiyacımız yok dedik ama unuttuk bir toplumun parçası olduğumuzu ve bizim yaptıklarımızın da tıpkı bir kelebek etkisi gibi herkesi etkilediğini.

Önce iyi insan olmayı bıraktık , “bana ne o adam aç yatıyorsa sokakta kalıyorsa gitsin çalışsın ben ne yapayım banane” dedik. Hâlbuki “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyen bir peygamberin ümmetiydik biz. Hayatımız sadece kazandığımız sınavlar, okuduğumuz üniversiteler, aldığımız paralar, gezdiğimiz yerlerden ibaret değildi. Bu hengâmenin içinde özümüzü unutuyorduk, bakıyorduk ama göremiyorduk.

Etrafımızda olana bitene kayıtsız kalmak bizim gibi bir topluma göre değil. Sadece ben olmayın ilgili yazımız için tıklayıp okuyabilirsiniz. Şimdi yazmak kolay diyorsunuz belki. O kadar yoksul, öksüz yetim insan var ki biz ne yapalım devlet ne güne duruyor baksın bu insanlara diyor da olabilirsiniz. Haklısınız belki. Âmâ “herkes kendi kapısının önünü süpürürse bu mahalle tertemiz olur” demişti büyüklerimiz.

Şimdi vicdanlarımızı attığımız yerden almanın ve ona kulak vermenin zamanı…

Evimize küçük bir kumbara alıp içini sevgiyle doldurarak, az çok demeden bir yoksulu sevindirmenin zamanı gelmedi mi?

Ghost

Ghost

OnaDair kişisel blog ile hayata dair.
Ghost

Latest posts by Ghost (see all)

İlgili Yazılar

Yorum Gönder