Sadece Ben Olmayın, Dürüst Olun Yeter

Herkesin kendine göre bir çizgisi ve bu çizgide her yöne doğru uzanan sayısızca yönelimleri söz konusudur. Kimine göre her yön aynı kapıya çıkarken, bazılarına göre her yön yeni bir davranış geliştirme şekli haline gelmiştir. İnsanın bu şekilde yaşamayı öğrenmesi  okumakla kazanılmayan sadece yaşadıkça öğrenilen tecrübelerdir. İnsanları tanımak, duruma göre davranmak, menfaat kollamak. Bunlar her yönüyle şartlar nereye götürürse götürsün güçlünün yanında olmak içindir. Sadece ben olmayın, dürüst olun yeter. Bana her zaman ters gelen bu davranışlar yeni yerlerde farklı insanlarla karşılaşınca bu durumu apaçık ortaya sermekte ve her geçen gün üstüne bir düğüm daha atmakta.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.

İnsanı ilişkiler böylemi olmalı? Soruyorum dürüstlük üzerine kurulması gereken bir yaşam tarzı seçmek yerine neden? Bugün bunu bir kez daha yaşadım ve gördüm. Haksızlık karşısında sus. Yanlışı menfaati uğruna görmezden gel ve kendini kimseye kötü gösterme. Sadece kendi çıkarını gözeterek yaşa.

Her şeyi hiçe atmak, gerekirse istenmeyen kişi olmak uğruna yine de biz aslımıza dönmeliyiz ve asla taviz vermemeliyiz.  Dilimizden ve elimizden emin olunan insanlar olmalıyız.
İnsanların hayata bakış açıları öyle çeşitlilik gösteriyor ki insanlar farkında bile olamıyor, yanlışı ve doğruyu ayıramaz hale geliyor. (Neden diye sorabiliriz.)

para güç değil

Tabiki temelinde yaşamın vazgeçilmezi para yatıyor. Para olmadan hiç bir şey olmuyor dimi ? Aslında ne kadar yanlış bir düşünce, halbuki kazancın helalinden olan, kişiliğinden ve dürüstlükten ödün vermeden kazanılanın daha makbul olacağı tartışmasız bir gerçektir.  Neden kazanırız?  Yarınlarımız için, çocuğumuz için…
Peki bu şekilde yaşayanlara soruyorum hiç düşündünüz mü o masum çocuğun yarınını, geleceğini. Sizce paramı kurtaracak onu? Ne kadar çok para o kadar çok huzur. Böylemi sanıyorsunuz ?

Elbet bir gün gelecek taşlar yerine oturacak herkes gerçeği net bir şekilde görecek. Ama o zaman her şey için geç kalınmış olmasın! Bu yüzden diyorum ki onadair üzerine kurulmuş bir hayat yaşar herkes. Herkesin bir onadairi vardır. Onadair bir nefes gibidir, alırsın veremezsin, verirsin alamazsın işte bu an son an.
Geç kalmayalım.

Dürüstlük gölgeniz gibi zamana ve yerine göre yanınızda olmasın.

Sağlıcakla kalın.

Ghost

Ghost

OnaDair kişisel blog ile hayata dair.
Ghost

Latest posts by Ghost (see all)

İlgili Yazılar

One thought on “Sadece Ben Olmayın, Dürüst Olun Yeter

  1. serdar

    teşekkürler…

Yorum Gönder