Hamileyim ne alsam , Hamilelik süreci

Tekrar anne olacağımı öğrendiğim an

Birden başa dönünce tuhaf bir gülümse ve haberi aldığımdaki verdiğim tepkim aklıma geldi. Uzunca bir zamandır oğlumuza bir kardeş istiyorduk ama bir türlü o zaman gelmemişti. Bazen düşünüyorum da sadece bizim istememizle olmuyor her şeyin bir vakti zamanı var ve o zaman geldiği anda olacak olan ne varsa oluyor. Aradan 5 yıl geçmiş bebeğimizin olmasını istiyoruz ama olmuyordu ya da her şey yolundaydı da biz farkında değildik. Allah bana annelik duygusunu yaşattı bir oğlum var rabbim ona hayırlı uzun ömürler nasip etsin acısını göstermesin diye kendime iyi dileklerde bulunuyordum.

 

Bir yandan da büyük oğlum seneye 1. Sınıf olacaktı ve okul zamanına gelmesin istiyorum bu karışık duygular içinde kala kalıyorum… Anne olmak ilk heyecan ilgili yazımız için  Ve beklenen an geldiğinde düşüncem;  muhteşem zamanlama oğlumun okulu açılıyor ve kardeşi geliyor… Hamileyim evet hamileymişim ama haberim yokmuş eşim arayıp da hadi hayırlı olsun deyince önce şaka yapıyor sandım daha sonra sanki ilk kez hamile kalıyormuşçasına deli gibi sevindim ve ağlamaya başladım.

Bu zamanlama beni çok düşündürmedi desem yalan olur. Etrafımda sürekli aman , sakın ilkokul 1. Sınıf çok önemli o yıl asla ve kati çocuk olmaması gerekiyor telkinleri alıyordum. İyide arkadaş olmayınca olmuyor demek ki benim kuzum abisini okula göndermek istiyordu . Oğlumun kardeşi olacaktı ve artık yalnız kalmayacaktı, biz tekrar bebek sahibi olacaktık ailemiz büyüyecekti. İnanılmaz güzel duygulardı bunlar, bana tüm zamanlamayı her şeyi unutturdu. Olmuştu ya  hayırlısı ile sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini istiyorum kim takar aman çocuğun biri okula başlarken yeni çocuk mu olurmuş laflarını benim minik kuzum o zaman gelmek istiyordu ve inşallah gelecek. Onu babası kardeşi ve annesi umutla bekliyor…

Beklenen doğum tarihimiz 14 ekim 2016 sağlıkla mutlulukla hayırla ve bereketle gelecek yavrumuz inşallah…

Hamilelik sürecim

Bugün 08/09/2016 34+6 günlük hamileyim .

Neden bu kadar bekledim yazmak için bilmiyorum ama artık yazıp hatıra kalmasını istiyorum kuzuya. Onu günler kısaldıkça sabırsızlıkla, merakla ve heyecanla bekliyorum. Hamileliğimi şu çok meşhur olan üç bölüm halinde anlatacağım.

Gelelim ilk bölüme 1-13.haftalar arası

Senin geleceğini öğrendiğimizde henüz 3 haftalıktın çok bir şeye benzemiyordun ama kesen oluşmuştu kalp  atımlarını görmek için en az 7 haftalık olman gerekiyordu o dört haftayı büyük sabırla geçirdim. Senin o mercimek bedeninde ki kalp atışın bizi inanılmaz mutlu etti. 5. Haftadan sonra hızla mide bulantım artmıştı sağlıklı besleneyim diyorum ama her şeyden tiksinir olmuştum. Çok halsizdim birde grip olmuştum ve gebeliğim dolayısıyla ilaç kullanamıyordum. Abimiz anaokuluna gidiyordu okuldan bol bol mikrop geliyordu eve.

Bende ne gelse kapıyor uzun zaman atlatamıyordum bütün kışı hasta geçirdim buda hamileliğin ilk dört ayına denk geldi. 10. Haftadan sonra da ciddi bir baş ağrısı olmaya başladı nedenini bilmiyorum ama halim yoktu zaten migrenim vardı ama hamileyken geçer demişlerdi acaba stres mi vardı bilmediğim, bir de sivilce sayımda giderek artıyordu hani hamileyken pürüzsüz bir cilt olacaktı. Sanırım hamilelik kişiye özel olduğu için her şey aynı olmuyor,  kendimi çökelek ve ekmeğe vermiştim başka bir şey yiyemiyordum oldu da yiyecek olsam o beni yiyordu. Hiçbir şeye aşermiyordum. Diğer hamileliğimde de böyleydim canım hiç özel bir şey istemedi. Hala kendi kıyafetlerimi giyiniyorum ve hamile giysileri almadım ama 13. Haftanın sonunda pantolonlarımı giyerken karnımın gerildiğini hissettim göbeğim çıkıyordu.

2.trimester (14.-26. Haftalar)

Doktorum bana bulantılarımın 14. Haftadan sonra geçeceğini söylemişti ama bende hala devam ediyordu üstelik arka arkaya grip oluyordum bir türlü toparlanamamıştım. Bu arada oğlumda sürekli hastalanıyordu ve atlatamıyordu. 14 haftalıkken doktorumuz bebeğimizin erkeğe benzediğini söyledi ve bende bir şok hali oldu bir oğlum vardı birde kızım olsun istiyordum kesin değil ama ihtimali yüksek dedi. Sağlıklı olması önceliğimiz olduğu için cinsiyet konusunda ilk gebeliğimde de bu gebeliğimde de takılmamıştık. 16. Haftamda artık yavaş yavaş bulantım hafiflemişti ve cinsiyetimiz netleşmişti bir oğlumuz daha olacaktı sağlıklı ve hayırlı olsun inşallah. Bu hafta büyük oğlum geçmeyen boğaz enfeksiyonu nedeniyle 7 gün hastanede yattı ben hamileliğimi tamamen unutmuş  durumdaydım. Bu durum beni ve eşimi çok sarstı. Yavrum hastane köşelerinde elinde mütemadiyen damar yoluyla 7 gün evde ise 3 gün kaldı ilaçları o şekilde verildi. O kötü günler gitsin ve bir daha hiç gelmesin hiçbir çocuk hasta olmasın. 2. Gebeliğim olmasına rağmen bebeğimin hareketlerini en net 20. haftamda hissetmeye başlamıştım ve artık içimdeki canlının ben buradayım anne diye bana seslendiğini hissediyordum. Tıpkı bir kelebek gibiydi. Hamileliğimin 2. dönemi yaşadığımız bu olayın dışında çok daha iyi geçti cildim düzeldi; bulantılarım geçti hatta içimden bir fil çıktı diyebilirim. Hızla kilo almaya başladım göbeğim büyüdü tabi bebeğimde, daha hareketliydim, henüz tam anlamıyla bebek alışverişi başlamamıştı ama…

3.trimester (27.-40+) haftalar

Geldik son zamanlara en kritik dönemleri atlattık bebeğin tutunması, kalp atımı, 2’li test , 3’lü test, bebeğin detaylı taranması, bebek hareketlerinin ilk kez hissedilmesi  vs. vs. hamilelik böyle uzun zaman alan istesen de hızlandıramadığın çok güzel bir süreç. Bu dönemin en güzel yanı bebeğin hareketlerinin hızlanıp oldukça belirgin hal alışı. Ben gebeliğim süresince her 10 günde bir doktoruma göründüm çok gerekli değildi belki ama görmeden bilgi almadan da duramıyor insan. Son dönem daha kritik bana göre hamileliğimin son dönemi yaza denk geldi ve ben kavruldum.

İlk oğlum eylül doğumlu ve ben bunu bir kez daha yaşıyorum ama onda 27. haftadan sonra suyum azalmıştı 30. haftalarımda nst de sancı çıkıyordu bunun için doktorumuz akciğer geliştirici ilaç yaptırmıştı her an doğum olabilir diye 32. haftanı geçsen sorun olmaz diyordu. Bunda çok şükür öyle olmadı daha dikkatli miyim ya da ufaklık içerde rahat abisi gibi acelesi yok ama son dönemde bende şiddetli bel ağrıları baş göstermeye başladı tabi 14 kilo aldım daha ne kadar alırım bilmiyorum sağlık olsun… Geçen haftanın başında 34. Haftamda kasılmalarım oldu doktora gittik herhangi bir sorun yok her şey yolunda dinlenmeye bak dedi. Her şey yolundaysa sorun yok son birkaç haftamızı da ufak tefek ağrıyla sancıyla geçireceğiz demek ki,  doktor kontrollerimizde haftalık oldu. Artık bebek hazırlığımızda hızlandı..

Yeniden bebek hazırlığımız

Daha önce bir çocuğumuz oldu biz onu büyüttük ve geriye beşik gibi büyük eşyalardan başka bir şey kalmadı, sil baştan alışveriş yapıyoruz.

Neler mi aldık? ilk etap olarak :

 1. Bebeğimizi daha rahat taşımak için anakucağı ve puset aldık.
 2. Yeni doğan 3 tane bağcıklı iç zıbın takımı aldık.(4 tanede annem getirdi göbeği düşene kadar bunlardan giydirmek daha iyi ve kolay)
 3. Yeni doğan için 2 tane kısa kollu, 3 tane uzun kollu çıtçıtlı badi ve altlarına ayaklı pijamalardan aldık. Yeterli diye düşünüyorum.
 4. Yeni doğan 1 adet 5’li set aldım.
 5. Yeni doğan için 2 adet penye yelek aldım.
 6. Yeni doğan 1 tane tulum aldım.
 7. Yeni doğan 1 tane pijama takımı aldım.
 8. Ağabeyimizden kalan 3 adet penye 2 adet pelüş bir adette kadife battaniyemiz var.
 9. Yeni doğan için minik çoraplardan aldık.
 10. Yeni doğan için bebek bezi , kullan at alt açma bezi, ıslak mendil, pişik kremi, sabun, bebeğin kıyafetlerinin yıkanması için deterjan
 11. Tırnak makası, burun aspiratörü ve deniz suyu
 12. Emzik, biberon(belki gerekir diye aldım şart değil)
 13. Ağız silme mendilleri
 14. Bebek bakım çantası. Her şeyini rahatça koyup çıkarabileceğimiz türden.
 15. Bu liste uzar gider. Markalarına gelince önceliğimiz bebek ve insan sağlığına zararlı olmayan ürünleri tercih ettim. Hepimiz bütçemize göre alışveriş ediyoruz ama önceliğimiz sağlık olsun..

 

Yeni doğum yapan bir anneye neler gerekli

 1. En önemlisi bol bol iç çamaşırı.(emzirme südyeni , atlet, rahat iç çamaşırları)
 2. Lohusalar için üretilen pijama ve geceliklerden yada önden kolay açılabilen olanlardan
 3. Göğüs pedi, göğüs ucu koruyucu kalkan
 4. Emzirme önlüğü
 5. Süt sağmak için makine yada el pompası
 6. Süt saklama poşetleri
 7. Bu listede tıpkı yeni doğan bebeğe gerekenler gibi kişinin ihtiyaçlarına göre uzar gider. Ben kendim için aldığım gerekli gördüklerimi sadece paylaştım .

Sormak istediklerinizi sorabilirsiniz…

Sağlıcakla kalın.

 

 

Ghost

Ghost

OnaDair kişisel blog ile hayata dair.
Ghost

Latest posts by Ghost (see all)

İlgili Yazılar

Yorum Gönder